ABD’den Badem İthalatı

Bademin anavatanının Çin ve Orta Asya olduğu, Asya ile Avrupa arasındaki İpek Yolunda seyyahlar tarafından tüketildiği bilinmektedir. Badem, seyyahlar vasıtasıyla Yunanistan, Türkiye ve Orta Doğuya getirilmiş, buralardan da İspanyol kaşifler tarafından Kuzey Amerika’ya götürülmüş ve bilhassa iklim şartları Akdeniz iklimine benzeyen Kaliforniya’da 1940 yılından sonra badem yetiştiriciliğinde önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Yüksek verime ulaşmış Amerika dünyanın önde gelen badem tedarikçisi ve en büyük badem ihracatçısı durumundadır. Son yıllarda badem tüketiminin yükselmesiyle, Türkiye’nin ABD’den badem ithalatı da artmaya başlamıştır.

Badem, dünya ihracatındaki en önemli sert kabuklu meyvedir. Badem ticareti,kabuklu ve iç (kabuksuz) badem ayırımı esas alınarak gerçekleşmektedir. Global badem üretimi yaklaşık 1,5 milyon tondur. İspanya, dünya badem üretiminde %34’lük pay ile ilk sırada yer almaktadır. İspanya’yı sırasıyla ABD, Tunus ve İran izlemektedir. Kabuksuz badem ihracatında ilk iki sırayı paylaşan ABD ve İspanya’nın toplam dünya ihracatındaki payı yaklaşık %87 oranındadır. Türkiye’nin badem ithalatının yüzde 90’u ABD’den gerçekleşmektedir.

Türkiyе’nin badem üretiminde hem ağaç saуısı hem de üretim bakımından Akdeniz Bölgeѕi başta gelmektedir. Akdeniz Bölgеsi’nden elde edilen badеm, Türkiye’nin toplam üretiminin yaklaşık %40’nı oluşturmaktadır. Akdeniz’i Ege ve Marmara Bölgesi izlemektedir, bu iki bölgеdеki toplam badem üretiminin toрlam üretim içerisindeki payı yaklaşık %20’dir. Badem üretiminin, iller bazında dağılımında ise, Muğla 7 bin ton üretim ile toplam badem üretiminin %13’ünü karşılamaktadır Türkiye’de badem tüketimin yükselmesiyle, badem ithalatı da artmaya başlad. İthalatın yüzde 94’ü ABD’den gerçekleşiyor.

Biz Mylo Trade olarak, tüketicilerin en kaliteli ve lezzetli bademe ulaşmasını çok önemsiyoruz. Amacımız Kaliforniya bademinin kalitesini ön plana çıkararak, ABD’den Türkiye’ye badem ithalatını artırmak ve pazarda Amerikan bademinin yerini sağlamlaştırmaktır. Bu nedenle Amerika’dan badem ithal etmek isteyen firmalara, ABD badem pazarından kaliteli ve lezzetli bademi en uygun fiyata tedarik ediyoruz. Amerika’dan badem satın almak için lütfen bizimle iletişime geçin.