Türk-Amerikan Ticari İlişkileri

Türk-Amerikan ticari ilişkileri, 18. yüzyılın sonlarından itibaren, Akdeniz’deki Türk limanlarında sürdürülen deniz ticareti yolu ile gelişmiş ve son 10 yıl içinde ABD ile ticaret hacmimiz 1,5 kattan daha fazla büyümüştür. Türkiye’nin ABD’ye ihracatı genel olarak artış eğilimindedir. Türkiye ABD’nin ihracatında %0,6’lık payıyla 29. sırada yer almaktadır.

ABD, büyük bir pazar ve sermaye kaynağı olarak Türkiye için kaçırılmaması gereken imkanlar yanında fırsatlar da sunmaktadır. ABD, dünyanın en büyük pazarı ve ithalatçısı olma özelliğinin yanısıra, yine dünyanın en büyük doğrudan yabancı sermaye kaynağı ve alıcısı konumu ile, gelişmiş ülkeler yanında tüm gelişme yolundaki ülkelerin de yöneldiği bir hedef konumundadır. Son dönemde ABD iş dünyası da Türkiye ekonomisinin sunduğu fırsatları daha iyi fark etmeye başladı. ABD piyasasına ABD’li şirketler ile birlikte girmeye yönelik yaratıcı stratejiler geliştirmek Türk firmalar için bir ihracat stratejisi olmalıdır.

Türkiye’nin ABD’ye yönelik ihracatında; tekstil, demir ve çelik ürünleri, tütün, çimento, kuru meyve ve mücevherat sektörü son dönemde büyük gelişme göstermiştir. Türkiye’den ABD’ye fındık ihracatı, ABD’ye yönelik pazarlama ve tanıtım faaliyetleri ile daha da artabilir. Türkiye’den ABD’ye ihracat potansiyeli bulunan bir başka önemli gıda maddesi ise kuru kayısıdır. Türkiye dünyanın önde gelen zeytin ve zeytinyağı üreticilerinden olup, Turkiye’den ABD’ya zeytinyağı ihracatı da genel olarak artış eğilimindedir.

ABD’de yatırım yapmak isteyen Türk firmalarına danışmanlık hizmeti veren Mylo Trade, Türk-Amerikan ekonomik ilişkilerini karşılıklı ticaret ve yatırımlar açısından analiz etmekte ve önümüzdeki dönemde bu ilişkilerin arzu edilen bir seviyeye çıkarılması için çalışmakta; Türk ihracatçısının ABD pazarında karşılaştığı, kota, anti damping, anti sübvansiyon, gıda normları gibi sorunlarda yardım etmekte, bunların çözümü için yerinde ve etkin bir destek sağlamaktadır.

Türkiye’den Amerika’ya ihracat ve yatırım yapmak konusunda daha fazla bilgi almak için, lütfen bizimle iritbata geçin.