Türkiye’den ABD Pazarına Nasıl Girilir?

ABD 323 milyon nüfus ile dünyanın en fazla nüfusa sahip üçüncü ülkesidir, aynı zamanda ABD büyük bir tüketim pazarıdır. ABD’nin nüfus olarak en büyük eyaleti olan California, dünyanın 8. büyük ekonomisidir. Dünyanın en büyük pazarı konumundaki ABD´nin, Türk ihracat şirketleri için için hedef olması gerekmektedir. Türkiye’den ABD pazarina girmek isteyen firmalar icin potansiyeli olan sektörler; tekstil ve konfeksiyon ürünleri başta olmak uzere, mermer, doğal taş, ve otomotiv yedek parca sektörleridir. Özellikle son yıllarda Türkiye’den Amerika’ya mermer ihracatı artış göstermiştir.

Türkiye ve ABD arasındaki ticaret hacminin artması için, birlikte daha aktif çalışılması ve her iki ülke arasındaki iletişimin güçlendirilmesi gerekmektedir. Türkiye’den ABD’ye yılda ortalama 700 milyon dolar otomotiv ihracatı gerçekleştirilmektedir. 2014 sonunda ABD’ye RAM ProMastar City markası altında ihraç edilmeye başlanan, Tofaş’ın Bursa’da ürettiği Doblo, Amerika pazarında şimdiden satış hedefini yaklaşık yüzde 20 oranında arttırdı.

ABD pazarının Türk ihracat şirketleri için cazip pazar olduğu kesin, ancak ABD pazarına girişte dikkat dikkate alınmasında yarar olan kriterler var. Rekabetin ve tüketicinin en yoğun yaşandığı Amerika pazarının iyi değerlendirilmesi, potansiyel alıcıların tespit edilmesi ve bu pazara özel giriş stratejilerini geliştirilmesi gerekmektedir.

Biz Mylo Trade olarak, ABD pazarına başarılı bir şekilde girmek ve kalıcı olmak isteyen Türk ihracatçı firmalara, New York ve Los Angeles merkezli ekibimiz ile ihracat danışmanlığı hizmetleri sunuyoruz. ABD pazarına girme konusunda, her türlü bilgi için lütfen bizimle irtibata geçiniz.