Türkiye’den ABD’ye İhraç Edilen Edilen Ürünler

Türkiye’nin dış ticaretinde önemli bir paya sahip ve başlıca ihraç pazarlarından biri olan ABD’ye ihracatı her geçen sene artış göstermektedir. ABD, Türkiye’nin toplam ihracatında %4,67’lik pazar payına sahip olurken, sene içinde 5,1 milyar dolarlık değişim sergilenmiştir. Türkiye’nin 2014 yılında ABD’ye olan ihracatı 462 milyon dolarda kalırken bu rakamın 2015’te 490 milyon dolar olarak gerçekleşmesi bekleniliyor. Türkiye’den ABD’ye ihracatın yapıldığı sektörlerde ise; otomotiv, demir-çelik, tekstil, gıda ve tarım sektörleri başı çekmektedir. Türkiye’den ABD’ye ihraç Edilen edilen ürünlerde ise fabrikasyon metal ürünleri, tekstil ve hazır giyim ürünleri, tütün , mermer ve doğal taş ürünleri ve Kuru kayısı, kuru incir ve fındık gibi ürünler başı çekmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan 2014 yılının aralık ayına ilişkin geçici dış ticaret verilerine göre, ABD, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında Almanya, Irak ve İngiltere’nin ardından 4. sırada yer alırken, en çok ithalat yapılan ülkeler sıralamasında da Çin, Almanya ve Rusya’nın ardından yine 4. sırada yer aldı. Türkiye’nin geçen yılın ocak-aralık döneminde ABD’ye ihracatı önceki yıla göre yüzde 12,5 artarak 6 milyar 345 milyon 64 bin dolara yükselirken, ABD’den ithalatı ise yüzde 1 artarak 12 milyar 727 milyon 481 bin liraya çıktı.

Amerikan tüketicisi fiyat değişikliklerine son derece hassas olduğu için Türkiye’den ABD’ye ihraç edilen ürünlerde fiyatın iyi tespit edilmesi son derece önemlidir. Türkiye’nin ABD’ye ihracatında fazla paya sahip olmak isteyen firmaların özellikle Çin, Hindistan gibi ülkeler karşısında rekabetini artırabilmesi için giderek daha yüksek fiyatlı ancak markalı ve kaliteli ürünlerle çalışması gerekmektedir. Bunun için ise iyi bir pazar araştırması, reklam, tanıtım ve satış çalışması şarttır.

Biz Mylo Trade olarak, Türkiye’den ABD’ye ihracat yapmak isteyen şirketlere, ABD’deki alıcılarla bir araya getirilmeleri ve ABD perakende pazarında satış ve pazarlama çalışmaları yapabilmeleri konusunda yardımcı oluyoruz. Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçin.