Türkiye’den Amerika’ya Zeytinyağı İhracatı

Türkiye, Akdeniz iklim özelliklerini taşıması nedeniyle, dünyanın önemli zeytin üreticisi ülkeleri arasında yer almaktadır. Türkiye’nin dış ticaretinde önemli bir paya sahip ve başlıca ihraç pazarlarından biri olan ABD, İtalya’dan sonra dünyada ikinci büyük zeytinyağı ithalatçısıdır. Zeytin ve zeytinyağı sektörü için, ABD ana hedef pazar konumundadır. Türkiye’den Amerika’ya zeytinyağı ihracatında artış gözlenmektedir. Türkiye’nin Amerika zeytinyağı piyasasındaki pazar payını ilerleyen dönemde arttıracağı beklenilmektedir.

Türkiye, dünyanın önde gelen zeytin ve zeytinyağı üreticisi ülkeleri arasında yer almasına ve son 5 yıllık dönemde zeytinyağı üretiminde önemli artışlar kaydetmesine karşın, zeytinin doğasından ileri gelen periyodisitenin (üretimin bir yıl az, bir yıl çok olması) etkisi halen azaltılabilmiş değildir. İspanya, İtalya ve Yunanistan’ın dünyanın en büyük üretici, tüketici, ithalatçı ve ihracatçı ülkeleridir. Dünya zeytinyağı tüketiminde %71’lik payı olan Avrupa Birliği dışında, yoğun tanıtım kampanyalarının etkisiyle son senelerde ABD zeytinyağı pazarında, özellikle naturel sızma zeytinyağına büyük ilgi vardır.

Biz Mylo Trade olarak, Türk zeytinyağı markasının Amerika pazarında hak ettigi yere gelmesini çok önemsiyoruz. Amacımız Türk zeytinyağı kalitesini ön plana çıkararak, ABD’ye zeytinyağı ihracatını artırmak ve bu pazarda Türk zeytinyağının yerini sağlamlaştırmaktır. Bu nedenle zeytinyağı üretip ihraç eden firmalara, ABD pazarında başarıya ulaşmaları için gerekli olan; pazar araştırması, ürünlerin tanıtımı, fiyatlandırma, şişeleme-kutulama ve marka konularında gerekli olan desteği sağlıyoruz. Türkiye’den ABD’ye zeytinyağı ihracatı için lütfen bizimle iletişime geçin.