Türkiye’nin ABD’den İthal Ettiği Ürünler

Türkiye’nin dış ticaretinde önemli bir paya sahip ve başlıca ihraç pazarlarından biri olan ABD’ye ihracatı 2014 yılında 6,3 milyar dolara yükselirken, Türkiye’nin ABD’den ithalatı 12,7 milyar dolara. Türkiye’nin ABD’den ithal ettiği başlıca ürünler arasında ise makinalar, elektrikli ve mekanik aletler, demir/çelik döküntü ve hurdaları, organik kimyasallar ve eczacılık ürünleri, pamuk, kimyasal ve plastik ürünler, soya fasulyesi soya fasulyesi yağı bulunuyor.

2014 yılının aralık ayına ilişkin geçici dış ticaret verilerine göre, ABD, ocak-aralık döneminde Türkiye ihracatı içinde yüzde 4’lük bir paya sahip oldu. ABD, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında Almanya, Irak ve İngiltere’nin ardından 4. sırada yer alırken, en çok ithalat yapılan ülkeler sıralamasında da Çin, Almanya ve Rusya’nın ardından yine 4. sırada yer aldı. Türkiye’nin ABD’ye geçen yılın aralık ayında ihracatı ise önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33,6 artarak 722 milyon 264 bin dolara yükselirken, ABD’den ithalatı ise yüzde 6,8 artarak 1 milyar 115 milyon 616 bin liraya çıktı. 2013 yılı aralık ayında, Türkiye’nin ABD’ye ihracatı 540 milyon 817 bin dolar, ülkeden ithalatı ise 1 milyar 44 milyon 289 bin dolar olarak gerçekleşmişti.

Makine ve elektrikli ürünler, kimyasallar, taşıt araçları ve yedek parçaları, uçak ve parçaları ABD’nin en çok ihraç ettiği ürünler arasındadır. Türkiye’nin ABD’den yaptığı toplam ithalatta bir artış gözlenmektedir. Türkiye’ye Amerika’dan en çok ithal edilen ürünleri; uçak motorları ve uçak parçaları, bilgisayar ve bilgisayar parçaları, demir-çelik ürünleri ve mineral yağlar ve yakıtlar oluşturmaktadır.

Biz Mylo trade olarak; iş potansiyelini arttırmak isteyen Türk şirketlerini, Amerikalı şirketlerin ürün ve hizmetleri ile buluşturuyoruz. Amerika’dan ucuz ve kaliteli ürünler alıp Türkiye’de pazarlayıp satmaya ilişkin, lütfen bizimle iletişime geçiniz.