Türkiye’nin Amerika’dan Pirinç İthalatı

Türkiye’de pirinç üretimi her yıl artmakla birlikte tüketimi karşılayacak seviyeye henüz ulaşamamıştır. Bu yüzden iç piyasanın ihtiyacını karşılamak adına pirinç ithalata başvurulmaktadır. Amerikan Tarım Bakanlığı’nın 2015 yılında hazırladığı pirinç raporuna göre; Türkiye ortalama 300 bin ton pirinç ithal etmektedir. Pirinç ithalatının büyük çoğunluğu ise İtalya, ABD, Hindistan, Mısır, Vietnam ve Tayland`dan yapılmaktadır. Pirinç ihracat piyasasında etkin rolü olan Amerika, Türkiye’nin de en fazla pirinç ithal ettiği ülkelerin başında geliyor.

Ziraat Mühendisleri Odası’na göre, Türkiye`nin 1980`lerde pirinç üretimi 100 bin ton, kişi başına tüketimi ise 3,2 kg dolaylarında iken; 2012 yılında üretim 528 bin tona, kişi başına tüketim ise 8-9 kg`a (yıllık toplam pirinç tüketimi yaklaşık 600 bin ton) çıkmıştır. Amerikan Tarım Bakanlığı’nın verilerine göre Çin’in pirinç tüketimi, 2015/16 sezonunda 151 milyon tona; 99,3 milyon ton olan Hindistan’ın pirinç tüketimi ise 99,5 milyon tona ulaşacak. Dünya pirinç ihracatında en yüksek pay, 11 milyon ton ile Tayland’a aittir. Hindistan, ihracat miktarını 2013/14 sezonunda 10,9 milyon tona yükseltmiştir.

Vietnam, en büyük 10 pirinç ihracatçısı sıralamasında Tayland ve Hindistan’ın hemen ardından gelmektedir. Ülkenin 2015/16 sezonunda da 6,7 milyon ton civarında pirinç ihracatı gerçekleştireceği öngörülmektedir. Pirinç ithalatında ise en büyük pay Çin’e aittir. Pirinç üretiminde ilk sırada yer alan Çin, gerçekleştirdiği üretimle iç tüketimi karşılayamamakta, bu yüzden de ithalata başvurmaktadır.

Biz Mylo Trade olarak, tüketicilerin en kaliteli ve lezzetli Amerikan pirincine ulaşmasını çok önemsiyoruz. Amacımız Kaliforniya pirincinin kalitesini ön plana çıkararak, ABD’den Türkiye’ye pirinç ithalatını artırmak ve pazarda Amerikan pirincinin yerini sağlamlaştırmaktır. Bu nedenle Amerika’dan pirinç ithal etmek isteyen firmalara, ABD pirinç pazarından kaliteli ve lezzetli pirinci en uygun fiyata tedarik ediyoruz. Amerika’dan pirinç satın almak için lütfen bizimle iletişime geçin.