Türkiye’nin Amerika’ya Kuru Kayısı İhracatı

Türkiye’nin üretim ve ihracatında dünya lideri olduğu, geleneksel ihraç ürünlerinden kuru kayısı, 1 Ağustos – 30 Kasım 2015 döneminde Türkiye’ye, kuru kayısı ihracatından 137 milyon 802 bin 391 dolar döviz kazandırdı. Kuru kayısı ihracatında en büyük artış Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’ya oldu. Türkiye’nin Amerika’ya kuru kayısı ihracatı yüzde 180’lik artışla 24 milyon 873 bin dolara ulaştı.

Türkiye Kuru Meyve İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Osman Öz, 2015/16 sezonu kuru kayısı rekoltesinin 84 bin 500 ton olarak tahmin edildiğine işaret etti, “Türkiye kayısı ihracatında başarılı bir sezon geçiriyor. Sezon başında 80 bin ton ihracat hedefi koymuştuk. Hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. İhracatta Rusya ve ABD’ye sağladığımız ihracat artışının tüm ihracatçı sektörlerimize moral olmasını diliyoruz” diye konuştu.

Malatya kayısısının kalite ve aroma gibi birçok nitelik bakımından üstünlüğü, kuru kayısı üretiminde Malatya’yı merkez konumuna getirmiştir. Türkiye kuru kayısı üretiminin yüzde 90’ının, dünya kuru kayısı üretiminin ise yüzde 70’inin Malatya’ya aittir. Kurutulan kayısıların bozulma oranı düşerken depoda bekleme süresi artmaktadır. Türkiye dünya kuru kayısı üretiminin yaklaşık %75`ini tek başına karşılamaktadır. Türkiye 2014 yılında 78.061 ton kuru kayısı ihracatı ile dünyada ilk sırada yer almaktadır.

Türkiye kuru kayısı üretiminde net ihracatçı ülke konumundadır. Türkiye dünya kuru kayısı ihracatında ilk sırada yer almaktadır. ABD’nin Türkiye’den kuru kayısı ithalatında, Türkiye’ye ticari koruma önlemi uygulanmamaktadır. Türkiye’nin kuru kayısı ihracatında ilk sırayı alan Amerika, kuru kayısı ihtiyacının yüzde 87’sini Türkiye’den ithal etmektedir. Bu nedenle Amerika pazarı, Türk kayısı üreticileri için stratejik öneme sahiptir.

Biz Mylo Trade olarak, Amerika’ya kuru kayısı ihracatı gerçekleştirmeyi amaçlayan ihracatçı firmalara, ABD pazarına giriş, markalaşma ve pazarda tutunmalarına yönelik her türlü faaliyet ve organizasyonlara ilişkin hizmet veriyoruz. ABD’ye kuru kayısı ihracatı gerçekleştirmek için lütfen bizimle iletişime geçin.